Jak stworzyć pracownikowi odpowiednie miejsce pracy w biurze?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Praca w biurze wymaga długotrwałego siedzenia przy swoim stanowisku. Na dłuższą metę może się to bardzo negatywnie odbijać na zdrowiu oraz postawie pracowników. Dbanie o zdrowy kręgosłup jest niezwykle ważne, zwłaszcza przy siedzącym trybie pracy. Aby uniknąć bólu pleców i innych dolegliwości związanych z małą dawką ruchu w ciągu dnia należy stworzyć jak najbardziej ergonomiczne stanowisko do pracy biurowej. Oto sposoby na to, by osiągnąć jak najlepsze efekty dla zdrowia swoich pracowników.  

Ergonomiczne krzesło   

Podczas ośmiogodzinnego dnia pracy ważne jest, by zmieniać co jakiś czas pozycję. Odpowiednie podparcie dla kręgosłupa zapewnia krzesło ergonomiczne, które dopasowuje się do kształtu pleców i w prawidłowy sposób rozkłada obciążenie ciała.

Świetnym sposobem na poprawę ustawienia sylwetki podczas siedzenia przy biurku jest także używanie krzesła siodłowego. Aktywizuje ono biodra i odcinek lędźwiowy oraz wymusza zdrowszą postawę. Krzesła typu saddle zapewniają także szeroki zakres ruchu, dlatego ułatwiają pracę przy biurku o dużej powierzchni. Warto również zwrócić uwagę na krzesła do klękosiadu, które zapewniają odpowiednie ustawienie odcinka lędźwiowego, który najczęściej cierpi w przypadku pracy siedzącej. Klęcznik do biurka automatycznie koryguje postawę i pozwala na prewencję bólu pleców. 

Regulowane biurko  

Odpowiednia wysokość biurka zapewnia prawidłową postawę podczas pracy. Niestety osoby o bardzo niskim oraz bardzo wysokim wzroście często nie mogą znaleźć dla siebie odpowiedniej wysokości blatu. Z tego powodu odcinek szyjny kręgosłupa cierpi, ponieważ narażony jest na zbyt duże napięcie lub obciążenie. Biurko ergonomiczne do biura pozwala na regulację wysokości, przez co osoby o bardzo różnym wzroście mogą pracować przy tym samym stanowisku.

Praca przy biurku nie zawsze musi być siedząca. Blaty z elektryczną regulacją pozwalają także na pracę w pozycji stojącej, możesz kupić je na stronie https://projektergonomia.pl/. Zmiana ułożenia ciała w trakcie pracy może pomóc uniknąć bólu pleców oraz bioder. Zbyt długie siedzenie bardzo obciąża miednicę i kręgosłup, dlatego możliwość zmiany wysokości biurka i komfortowej pracy podczas stania pozwala równomiernie rozłożyć obciążenia w ciele i aktywizować inne partie mięśni. Dzięki temu stanowisko staje się bardziej przystępne dla pracowników. 

Dobra jakość powietrza  

W biurach, w których obecnych jest co najmniej kilkadziesiąt urządzeń elektronicznych panuje tak zwany elektrosmog, czyli zanieczyszczenie powietrza wywołane emitowanym przez urządzenia i instalacje polem elektromagnetycznym. Biura w centrum dużych miast zmagają się także z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza i smogiem. Poza odpowiednią wentylacją, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza z filtrem oraz nawilżacz, ponieważ w ogrzewanych budynkach często wilgotność jest bardzo niska.

Rośliny oczyszczające powietrze to doskonały pomysł do biura. Skrzydłokwiat, palma koralowa, wężownica czy bluszcz skutecznie filtrują powietrze i podnoszą jego jakość, a są bardzo mało wymagające w uprawie. Z kolei paprocie i zielistki, a także skrzydłokwiaty i wężownice pochłaniają i niwelują pole elektromagnetyczne, przez co przebywanie w biurze jest bardziej korzystne dla zdrowia. 

Zdj. główne: Nathan Riley/unsplash.com

Roman Chmielewski
Roman Chmielewski to doświadczony nauczyciel i autor poradników edukacyjnych. Absolwent pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim, zdobył szeroką wiedzę z zakresu metodyki nauczania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak studia podyplomowe z zarządzania mogą wpłynąć na rozwój Twojej kariery?
/
Jak studia podyplomowe z zarządzania mogą wpłynąć na rozwój Twojej kariery?
Odkryj, jak studia podyplomowe z zarządzania mogą stać się kluczem do sukcesu zawodowego. Wzmocnij swoje kompetencje, zwiększ szanse na awans i rozwijaj się w dynamicznym środowisku biznesowym.
Jakie metody szkoleniowe najlepiej wspierają rozwój kadry w placówkach edukacyjnych?
/
Jakie metody szkoleniowe najlepiej wspierają rozwój kadry w placówkach edukacyjnych?
Odkryj efektywne metody szkoleniowe, które napędzą rozwój personelu w twojej instytucji edukacyjnej i dowiedz się, jak w praktyce je zastosować.
Jak skutecznie zorganizować swój czas podczas pisania pracy dyplomowej?
/
Jak skutecznie zorganizować swój czas podczas pisania pracy dyplomowej?
Pokażemy Ci, jak efektywnie zarządzać swoim czasem podczas tworzenia pracy dyplomowej. Naucz się planować, prioritować i wykorzystywać narzędzia, które pomogą Ci ukończyć pracę na czas.