Szkolenia pracowników

Kurs VBA – czy warto?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z postępującą komputeryzacją i przenoszeniem miejsc pracy w domowe zacisze, coraz więcej osób zastanawia się nad rozwijaniem swojej wiedzy i rozszerzeniem kompetencji. Czy warto zainwestować w kurs VBA?

Czym jest VBA?

VBA, a dokładniej Visual Basic for Applications jest językiem programowania, który został zaimplementowany w programach pakietu Microsoft Office, a także w innym oprogramowaniu, takim jak AutoCAD. Jego zastosowanie to przede wszystkim automatyzacja pracy z różnego rodzaju dokumentami, a zatem jej uproszczenie.

VBA został oparty na języku Visual Basic. Dzielą je jednak znaczące różnice – w VBA nie ma możliwości tworzenia samodzielnych skompilowanych aplikacji. Kod programu pisanego w VBA zawsze zawarty będzie w dokumencie programu, w którym chcemy go uruchomić – przykładowo w Microsoft Word będzie to dokument o rozszerzeniu *.DOCX. Użycie VBA wymaga zatem środowiska uruchomieniowego.

Czemu służy VBA?

Język VBA znajduje wiele użytecznych zastosowań. Przede wszystkim pozwala on na zautomatyzowanie szeregu prac, które użytkownicy komputerów muszą wykonywać manualnie. Są to takie czynności, jak tworzenie dashboardów, dzięki którym możliwe są obserwacja i analiza ważnych danych czy tworzenie automatycznych raportów, które przykładowo pobierają dane z Excela, a następnie wyświetlanie ich w Wordzie. Niezwykle istotną opcją jest uproszczenie złożonych działań, które normalnie wymagałyby kilku operacji. Wszystko dzięki ustawianiu makr, czyli „miniprogramów”, które sprawiają, że wykonywanie szeregu powtarzalnych czynności może być zastąpione jednym kliknięciem bądź skrótem klawiszowym.

Niewątpliwą zaletą języka VBA i jego zastosowania jest zatem oszczędność czasu, jaką nam zapewnia. Zamiast wykonywać repetytywne operacje ręcznie, czas potrzebny na ich wykonanie można ograniczyć do minimum.

Jak nauczyć się VBA?

VBA to język programowania, którego zastosowanie wiąże się z wieloma korzyściami. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad tym, jak się go nauczyć. W internecie dostępne są rozmaite samouczki i poradniki, które ułatwią wejście w świat tego języka. Dla osób nie do końca obytych z komputerem bądź takich, którym zależy na solidnych fundamentach wiedzy w tym zakresie, aby później rozwijać się w tym kierunku zawodowo, szczególnie polecane są kursy VBA.

Czym jest kurs VBA?

Kurs VBA to cykl zajęć edukacyjnych, którego celem jest nauczenie użytkownika poprawnego posługiwania się językiem Visual Basic for Applications. W przeciwieństwie do szkoleń, które zwykle skierowane są do osób, które są już nieco z VBA zaznajomione, odbiorcami kursów VBA są początkujący. Dzięki uczęszczaniu na taki kurs można nauczyć się podstaw VBA, elementarnych części składni tego języka, a także przekonać się, jak przydatne mogą być jego zastosowania, przykładowo w miejscu pracy. Kursy VBA często prowadzone są zarówno stacjonarnie, jak i online. Jak w większości kursów komputerowych, efektywność kursu przeprowadzonego zdalnie i stacjonarnie jest porównywalna.

Lucas/pexels.com

Czy warto zainwestować w kurs VBA?

Jeśli zależy Ci na rzetelnej wiedzy z zakresu VBA, kurs jest zdecydowanie dobrym wyborem. Niektóre pojęcia lub wykonywane zadania mogą stanowić dla początkującego problem – w związku z tym podczas nauki dobrze jest mieć nad sobą kogoś doświadczonego, kto pomoże nam w stawianiu pierwszych kroków w programowaniu w języku VBA.

Zdj. główne: Nick Morrison/unsplash.com

Polecane artykuły
Szkolenia pracowników

Jak wybrać najlepszy kurs języka angielskiego online?

Poznaj kluczowe kryteria wyboru kursu angielskiego online, które pomogą Ci szybko i efektywnie opanować język i znaleźć najlepszy kurs dostępny w internecie.
Czytaj więcej
Szkolenia pracowników

Jak zarządzanie personelem może poprawić efektywność Twojej firmy?

Dowiedz się, jak skuteczne zarządzanie zespołem może przełożyć się na wydajność Twojej firmy. Odkryj strategie personalne, które pomogą Ci zwiększyć produktywność i zadowolenie pracowników.
Czytaj więcej
Szkolenia pracowników

Jak skuteczne szkolenia dla menadżerów mogą poprawić dochodowość Twojej restauracji?

Sprawdź, jak dobrze przygotowane szkolenia dla menadżerów mogą zoptymalizować zarządzanie restauracją, poprawić jakość obsługi klienta i zwiększyć rentowność Twojego biznesu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *